Restrukturyzacja kredytów jest coraz w większym stopniu atrakcyjna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują minione badania zrobione przez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba fachowców kładzie nacisk na to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wytwarza to nader szkodliwe skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.