Restrukturyzacja kredytów- rady ekspertów na szybkie wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrobione przez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Mnóstwo ekspertów kładzie nacisk na to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro powoduje to niesłychanie szkodliwe skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.