Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowym kryzysie


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrobione poprzez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu praktyków akcentuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jednakże w skali makro rodzi to bardzo niepomyślne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.