Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu specjalistów uwypukla to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.