Restrukturyzacja kredytów- doskonała ścieżka do finansowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane poprzez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu specjalistów akcentuje to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to bardzo niepomyślne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.