Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co powienieneś wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują minione analizy zrobione przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Duża liczba praktyków sygnalizuje to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Natomiast w skali makro rodzi to niesłychanie negatywne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.