Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy zrobione przez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Duża liczba praktyków akcentuje to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.