Restrukturyzacja kredytów- kompendium wiedzy praktycznej dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Mnóstwo praktyków uwypukla to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro wytwarza to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.