Restrukturyzacja kredytów jako środek na finansowe troski


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują minione badania przeprowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu specjalistów podkreśla to, że jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to niesłychanie niekorzystne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.