Restrukturyzacja kredytów- znakomita droga do finansowej stabilności


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują minione analizy prowadzone przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu znawców zaznacza to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to niesłychanie niepomyślne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.