Restrukturyzacja kredytów- doskonała droga do finansowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone przez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo znawców uwypukla to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to nader negatywne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.