Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrobione przez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba specjalistów podkreśla to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wytwarza to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.