Restrukturyzacja kredytów- kapitalne wyjście dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz za razem większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują minione analizy prowadzone przez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Mnóstwo fachowców zwraca uwagę na to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to bardzo niekorzystne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.