Restrukturyzacja kredytów jest coraz to w wyższym stopniu atrakcyjna w naszym kraju


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrobione poprzez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Duża liczba ekspertów zaznacza to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to nader szkodliwe skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.