Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjne wyjście dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione badania prowadzone poprzez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Mnóstwo fachowców kładzie nacisk na to, iż jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Choć już w skali makro rodzi to niesłychanie negatywne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.