Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione badania przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba znawców zaznacza to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to bardzo niekorzystne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.