Restrukturyzacja kredytów- idealna ścieżka do finansowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrealizowane przez krajowy instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu praktyków sygnalizuje to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie lepszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.