Restrukturyzacja kredytów- imponująca droga do kredytowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują minione analizy zrealizowane poprzez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Wielu praktyków uwypukla to, iż jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Jednakże w skali makro powoduje to nader niepomyślne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.