Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z przeróżnych względów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym casusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i narzuca konieczność nieco zmienionej taktyki działania. Świetnie jest gdy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. znakomitym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w jasny i przejrzysty sposób wyznaczyć własne dochody i co w naszym wypadku jest nader ważne wydatki połączone ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poducha pieniężna.

Ale już gdy dostrzegamy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy profitów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z wykonaniem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną poważnych trudności kredytowych. Musimy posiadać świadomość, iż np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem nakłady powiązane z komornikiem będą wyższe niż aktualne nakłady jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do agencji bankowej.