Restrukturyzacja kredytów w przykrych czasach


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnych aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest bardzo zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i domaga się nieco zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest kiedy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. wybornym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w zrozumiały i transparentny sposób wskazać swoje zarobki i co w naszym wypadku jest nader ważne nakłady powiązane ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poduszka finansowa.

Natomiast gdy zobaczymy, iż poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do ilości przychodów to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z podjęciem decyzji bowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną znaczących trudności kredytowych. Musimy posiadać świadomość, że np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Zawsze bowiem koszty powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż teraźniejsze koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.