Restrukturyzacja kredytów- wskazówki znawców na błyskawiczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują minione badania zrealizowane poprzez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Duża liczba ekspertów zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to bardzo szkodliwe skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.