Restrukturyzacja kredytów okiem sprawdzonego specjalisty kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem demonstrują minione analizy prowadzone poprzez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Duża liczba znawców zwraca uwagę na to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Z kolei w skali makro sprawia to bardzo szkodliwe skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.