Restrukturyzacja kredytów- wspaniała droga do finansowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrobione poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu ekspertów podkreśla to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro rodzi to nader szkodliwe rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.