Restrukturyzacja kredytów- kapitalne wyjście dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania zrealizowane przez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Mnóstwo fachowców akcentuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to niesłychanie niekorzystne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a w końcu znacznie lepszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.