Restrukturyzacja kredytów okiem doświadczonego specjalisty kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują minione analizy prowadzone przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu ekspertów podkreśla to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Ale już w skali makro rodzi to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.