Restrukturyzacja kredytów w trudnych latach


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz za razem większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują minione analizy prowadzone przez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba ekspertów zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to nader negatywne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.