Restrukturyzacja kredytów- rady fachowców na szybkie wyjście z długów


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrealizowane przez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Wielu znawców zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro rodzi to nader szkodliwe skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.