Restrukturyzacja kredytów- rady profesjonalistów na bezzwłoczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione badania przeprowadzone przez lokalny instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Mnóstwo znawców akcentuje to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Ale już w skali makro wytwarza to nader szkodliwe rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.