Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Wielu specjalistów akcentuje to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Ale już w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.