Restrukturyzacja kredytów w latach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorodnych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest niesłychanie zbliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i wymaga odrobinę zmienionej taktyki działania. Dobrze jest gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu damy radę w zrozumiały i przejrzysty sposób wskazać swe przychody i co w naszym wypadku jest bardzo ważne nakłady połączone ze spłacaniem naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poducha finansowa.

Ale już gdy dostrzegamy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do ilości profitów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną niebezpiecznych trudności finansowych. Powinniśmy posiadać świadomość, że np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem koszty związane z komornikiem będą wyższe niż bieżące koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do banku.