Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz znać


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione analizy przeprowadzone przez polski instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu znawców zwraca uwagę na to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to bardzo niepomyślne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.