Restrukturyzacja kredytów- świetna ścieżka do kredytowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów to kolejne zagadnienie z którym przyszło mi się zmierzyć w mojej pracy doradcy kredytowego. O ile temat zaciągania kredytów jest mniej lub bardziej znana przeważającej części mieszkańców naszego kraju tj. tej grupie, która choć raz w swoim życiu zdecydowała się na wzięcie pożyczki. Sprawa wtedy jest relatywnie prosta. Pragniemy gotówki na oznaczony cel np. jesteśmy świeżym małżeństwem i wznosimy nasz wytęskniony dom. Udajemy się wobec tego do banku i staramy się o zdobycie kredytu hipotecznego. Bank aby mieć pewność, że taki kredyt będziemy starannie zwracać bada nasze dochody, ich wielkość, okresowość, typ zakładu pracy itd. Co więcej zwrot kredytu ubezpiecza przez zrealizowanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, jest to dział czwarty ksiąg wieczystych tj. hipoteka.

Restrukturyzacja kredytów to zagadnienie co do którego trzeba posiadać odpowiednią wiedzę już stricte prawną. Albowiem powinniśmy mieć świadomość, że zawarta umowa kredytowa to oficjalne zobowiązanie, którego normy nie mogą być dobrowolnie ustalane i zmieniane przez strony kontraktu. Umowa jest albowiem regulowana przez stosowne dokumenty, mniejszej wagi- takie jak regulaminy bankowe i lepszej rangi jak Ustawa o Prawie Bankowym, Ustawa o kredycie konsumenckim i Kodeks cywilny.

Z tego powodu jeśli naszym celem jest restrukturyzacja kredytów to powinniśmy brać pod uwagę zastrzeżenia, które to są nakładane przez wspomniane akty, zarówno na nas jak i na bank. Np. gdy nie zwracamy naszego kredytu i wystąpiła zaległość w postaci dwóch niespłaconych rat to bank ma prawną perspektywę wszczęcia procedury wypowiedzenia naszej umowy, co ostatecznie kończy się zajęciem komorniczym.