Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co musisz znać


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują minione badania zrobione poprzez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Duża liczba specjalistów kładzie nacisk na to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to nader niekorzystne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu znacznie lepszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.