Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co powienieneś wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują minione analizy przeprowadzone poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu fachowców akcentuje to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Choć już w skali makro wywołuje to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne stosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.