Restrukturyzacja kredytów- idealna ścieżka do finansowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorakich względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest bardzo zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i narzuca konieczność lekko zmienionej taktyki działania. Dobrze jest wówczas gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w klarowny i logiczny sposób stwierdzić swe przychody i co w naszym wypadku jest niesłychanie ważne nakłady powiązane ze spłatą naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do skorzystania tzw. poduszka finansowa.

Z kolei gdy zobaczymy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy zarobków to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być źródłem niebezpiecznych kłopotów finansowych. Musimy mieć świadomość, że np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem wydatki związane z komornikiem mogą być wyższe niż bieżące koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do agencji bankowej.