Restrukturyzacja kredytów w trudnych czasach


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorodnych aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym casusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb działania jest nader zbliżony.

W jakim czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane pytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i narzuca konieczność lekko zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest wówczas gdy mamy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu mamy możliwość w klarowny i logiczny sposób wyznaczyć swoje dochody i co w naszym przypadku jest bardzo istotne nakłady powiązane ze spłacaniem naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze kwota wolna do skorzystania tzw. poducha finansowa.

Ale już gdy zobaczymy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy dochodów to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z wykonaniem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być źródłem znaczących trudności finansowych. Powinniśmy mieć świadomość, że np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem wydatki związane z komornikiem będą wyższe niż obecne wydatki jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.