Restrukturyzacja kredytów- kompendium informacji dla kredytobiorcy


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania zrealizowane poprzez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu fachowców kładzie nacisk na to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Ale już w skali makro powoduje to niesłychanie szkodliwe rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.