Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjna ścieżka do kredytowej stabilności


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania zrobione przez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu fachowców uwypukla to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro powoduje to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.