Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez polski instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu znawców zaznacza to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro wytwarza to nader negatywne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.