Restrukturyzacja kredytów- wskazówki profesjonalistów na szybkie wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują minione badania zrealizowane poprzez krajowy instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Mnóstwo praktyków kładzie nacisk na to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to nader szkodliwe skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.