Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest wykorzystywana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z przeróżnych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest nader zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga odrobinę zmienionej taktyki funkcjonowania. Dobrze jest gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w zrozumiały i transparentny sposób stwierdzić własne przychody i co w naszym wypadku jest bardzo ważne koszty powiązane ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poduszka finansowa.

Z kolei gdy widzimy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do ilości dochodów to jest to znak alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną poważnych trudności finansowych. Powinniśmy posiadać świadomość, że np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem koszta związane z komornikiem będą wyższe niż obecne wydatki jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.