Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione badania zrealizowane przez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu znawców zaznacza to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Choć już w skali makro powoduje to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.