Restrukturyzacja kredytów- idealna droga do finansowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z różnorodnych aspektów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym kazusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób działania jest bardzo zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i narzuca konieczność odrobinę zmienionej taktyki działania. Dobrze jest kiedy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. doskonałym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu możemy w klarowny i logiczny sposób stwierdzić swoje zarobki i co w naszym przypadku jest bardzo istotne koszty związane ze spłatą naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do skorzystania tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy dostrzegamy, iż poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy przychodów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być źródłem poważnych problemów finansowych. Musimy mieć świadomość, iż np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem koszty powiązane z komornikiem będą wyższe niż aktualne wydatki jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.