Restrukturyzacja kredytów jako środek na finansowe kłopoty


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują minione badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo fachowców uwypukla to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to bardzo negatywne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.