Restrukturyzacja kredytów- wskazówki fachowców na bezzwłoczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem demonstrują minione badania prowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba specjalistów zwraca uwagę na to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to niesłychanie niekorzystne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.