Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest wykorzystywana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z różnych aspektów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym casusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia postępowania jest niesłychanie przybliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga odrobinę zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest gdy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. znakomitym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w jasny i przejrzysty sposób wskazać własne zarobki i co w naszym wypadku jest bardzo istotne wydatki związane ze spłacaniem naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze kwota wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Z kolei gdy zobaczymy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy zarobków to jest to znak alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z podjęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych problemów finansowych. Powinniśmy posiadać świadomość, że np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem ceny powiązane z komornikiem będą wyższe niż dzisiejsze wydatki jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do instytucji finansowej.