Restrukturyzacja kredytów- imponująca droga do kredytowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy zrobione przez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Duża liczba praktyków zwraca uwagę na to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to niesłychanie negatywne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe stosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.