Restrukturyzacja kredytów- kompendium wiedzy praktycznej dla kredytobiorcy


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z przeróżnych względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest nader przybliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak zbudowane pytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i wymaga nieznacznie zmienionej taktyki funkcjonowania. Właściwie jest kiedy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. znakomitym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu możemy w jasny i logiczny sposób wskazać własne dochody i co w naszym wypadku jest nader istotne wydatki połączone ze spłatą naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poducha pieniężna.

Ale już gdy widzimy, iż poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy zarobków to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z podjęciem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną znaczących trudności kredytowych. Powinniśmy posiadać świadomość, iż np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem koszty związane z komornikiem mogą być wyższe niż obecne koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.