Restrukturyzacja kredytów w uciążliwych latach


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrealizowane przez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro rodzi to nader szkodliwe rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.