Restrukturyzacja kredytów jest coraz w większym stopniu popularna w naszym kraju


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy zrobione poprzez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Mnóstwo fachowców kładzie nacisk na to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Z kolei w skali makro wytwarza to bardzo negatywne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.